Nasıl Üye Olabilirim?

Sitemizde ana sayfamızda bulunan “Giriş/Üyel Ol” butonuna tıklamanız halinde açılan sayfada “Üye ol” seçeneğini seçerek üye olabilirsiniz. Üstelik üyeliğimiz ücretsiz! Yaşanılan herhangi bir sorunda size ulaşılabilmesi için üyelik bilgilerinizin güncel ve doğru olması gerekmektedir

 

Neden Üyelik Oluşturmalıyım?

Üyeliğiniz olmadığı durumda, sipariş oluşturamaz ve sipariş takibini sağlayamazsınız.

 

Üye Olurken Verdiğim Bilgiler Gizli Kalıyor mu?

Kullanıcılarımızdan toplanan tüm kişisel bilgiler, en yüksek elektronik güvenlik standartlarında saklanmakta olup, sadece yetkili personellerin, zorunlu durumlarda kullanıcı onayı altında ulaşabileceği bir sistemle, mevcut T.C. kanunları ve uluslararası kanunlar çerçevesinde kullanılmaktadır. Lifedeko.com kullanıcılardan almış olduğu kişisel ve gizli bilgileri kullanıcılarının onayı olmadan hiçbir isim altında, hiçbir nedenle açıklamamayı, söz konusu bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamayı ve hiçbir surette kötüye kullanmamayı garanti eder.

 

Şifremi Unuttum / Ne Yapmalıyım?

Üyelik işlemini gerçekleştirdiğiniz alandan “Şifremi Unuttum” alanına tıklayarak ilgili mail adresinize şifre gönderimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir sorun yaşadığınız durumda 0232 446 38 90 numaralı telefon üzerinden müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz .

 

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Sitemize üye olduktan sonra satın almak istediğiniz ürünleri sepetinizi ekleyerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Sipariş Takibini Nasıl Yapabilirim?

Üyelik Girişi yaparak “Kargo Takibi” bölümünden siparişinizin güncel durumuna ulaşabilirsiniz.

 

Siparişimdeki Fatura Adresini Nasıl Değiştirebilirim?

Sipariş oluşturma aşamasında belirlediğiniz fatura ismi ve adresi değiştirilemez. Bu nedenle siparişinizi onaylama süreci içinde size gösterilen sayfalarda fatura adresinizi kontrol etmeli ve siparişinizi bu şekilde onaylamalısınız.

 

Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Siparişinizin iptali için lifedeko35@gmail.com adresine 24 saat içerisinde siparişi numaranız ile birlikte mail göndermeniz gerekmektedir. Siparişinizin iptal edilebilmesi için satın almış olduğunuz ürünlerin kargo aşamasına dahil edilmemiş olması gerekmektedir. Diğer koşulda iade işlem prosedürleri geçerlidir.

 

Siparişimdeki Bazı Ürünleri Nasıl Değiştirebilirim?

Siparişinizde bulunan ürünlerin değiştirilebilmesi için siparişinizde bulunan ürünlerin kargo aşamasına dahil edilmemiş olması gerekmektedir. Faturası kesilip kargo sürecine dahil olan siparişlerde değişiklik yapılamamaktadır.

 

Aldığım Ürünü İade Etmek İstersem Ne Yapmalıyım?

Aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde www.lifedeko.com adresi üzerinden müşteri hizmetlerimize ulaşarak, faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. İade faturası ürün birim fiyat + kdv şeklinde kesilmelidir. Ürün iade işlemlerinin kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanır. Lifedeko.com üzerinden alınan ürünlerin iade işlemleri teknik olarak sadece sanal pos cihazı üzerinden yapılabildiği için Lifedeko tarafından kaynaklanan bir sorun ile eğer müşteriye sipariş ettiği üründen farklı bir ürün gönderilmişse, ürün değişimi talep edebilirsiniz. Bu durumda kargo ücreti lifedeko tarafından karşılanır, karışıklık en kısa sürede düzeltilerek doğru ürün gönderilir. Teslimattan sonra 7 günlük süreyi aşan iade başvurularında üründen kaynaklanan bir sorun yok ise (ürün ayıplı mal özellikleri taşımıyorsa) işlem yapılamamaktadır.

 

Ödemeyi Nasıl Yapabilirim?

Ödemenizi kredi kartı ya da Havale/EFT ile gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra siparişiniz gönderilmek üzere sisteme yansıtılmaktadır. Ödemesi yapılmayan siparişler 7 gün sonra otomatik olarak iptal edilmektedir.

 

Kapıda Ödeme Seçeneği Var mı?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmaktadır.

 

Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Siparişinizin iptali için lifedeko35@gmail.com adresine 24 saat içerisinde siparişi numaranız ile birlikte mail göndermeniz gerekmektedir. Siparişinizin iptal edilebilmesi için satın almış olduğunuz ürünlerin kargo aşamasına dahil edilmemiş olması gerekmektedir. Diğer koşulda iade işlem prosedürleri geçerlidir.

 

Siparişim Ne Zaman Kargoya Verilir?

Sipariş verilen tarihten sonraki 1-3 iş günü içerisinde gönderileriniz kargoya teslim edilmektedir.

 

Siparişimin Teslimat Adresini Nasıl Değiştirebilirim?

Sitemizden verdiğiniz siparişlerinizin teslimat adresini müşteri hizmetlerimizi arayarak ya da lifedeko35@gmail.com adresine e-posta göndererek değiştirebilirsiniz. Kargo firmasına teslim edilen siparişlerinizi ise kargo şubeye ulaştıktan sonra sadece biz talimat vererek değişiklik isteyebiliriz.

 

Haftasonu Siparişleri

Hafta sonu vermiş olduğunuz siparişler Pazartesi günü işleme alınmaktadır.

 

Yurtdışı Teslimat İmkanı Var mı?

Lifedeko.com üzerinden yapılan alışverişlerde yurtdışına ve Kıbrıs’a teslimat şuan yapılmamaktadır.